SEGÜ, 1996 yılında, Endüstriyel Tesislerin Enerji Üretim Sistemleri, Kojenerasyon Tesisleri, Buhar Kazanları, Atık Isı Kazanları ve Endüstriyel Taahhüt konularında çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren, üretmiş olduğu projelerde, teknolojinin ve standartların gerektirdiği tüm koşulları yerine getirme çabası ve bu bakış açısı doğrultusunda komple çözümler üretebilmesi, SEGÜ’nün sektörde kendisini kabul ettirmesini, kalıcı olmasını ve saygınlık kazanmasını sağlamıştır.

Çalışma konularının daha çok uluslararası nitelikte olması, SEGÜ’ye tüm projelerinde uluslararası geçerliliği olan standart ve normlarda çalışma zorunluluğu ve yeteneği kazandırmıştır. Bu nedenledir ki, müşterilerinin çoğunluğu yurt dışı firmalardan oluşmaktadır. SEGÜ ağırlıklı olarak, yurtdışı firmaların Türkiye’de almış olduğu projelere imza atmakla birlikte, yapmış olduğu imalatları Kazakistan, İngiltere, Belçika, Moritanya ve Filistin’e de ihraç etmiştir.

TRD, AD-Merkblatter, ASME, BS vb. standartları kullanan SEGÜ, Ağustos 2002 tarihinde TUV’den almış olduğu DIN EN ISO 9001:1994 belgesi ile müşterilerine sunmuş olduğu hizmet ve ürünlerinin kalitesini bir kez daha belgelemiştir. Sözkonusu belge, Mart 2010 tarihinde DIN EN ISO 9001:2008 sistemine uygun olarak TUV tarafından güncellenmiştir.

2007 yılında AD 2000-Merkblatt HP 0, TRD 201 ve DIN EN ISO 3834-2'ye göre "Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi"ni almıştır.

2007 Yılında ASME U ve S Damgasını alan SEGÜ, 2010 yılında U ve S Damgasını yenilemiş ve ilave olarak U2 Damgası da almıştır.
ASME S, U ve U2 Damgaları Şubat 2016 sonuna kadar geçerlidir.

dizayn oNEm